Městský soud zamítl žalobu ČUS

Městský soud v Praze dnes opět projednával žalobu České unie sportu, kterou v souvislosti s pádem loterijní společnosti SAZKA, a.s. podala ČUS v dubnu 2013 proti bývalému generálnímu řediteli a šéfovi představenstva Alešovi Hušákovi. Předmětem žaloby, v níž ČUS viní Hušáka z poškození dobré pověsti společnosti, bylo špatné hospodaření Aleše Hušáka ve firmě SAZKA a zkreslené informování České unie sportu, tehdy ještě ČSTV, coby majoritního akcionáře SAZKA, a.s., o finanční situaci této společnosti. O podání žaloby rozhodla Valná hromada České unie sportu v dubnu 2012.

 

Soud dnes žalobu zamítl s tím, že při špatném hospodaření společnosti má akcionář nárok pouze na náhradu újmy majetkové a nikoli nemajetkové, tedy omluvy.

 

“Jsem spokojen z odůvodněním rozsudku, v podstatě je to kladný rozsudek pro mého klienta. Soud totiž přisvědčil České unii sportu v tom, že hospodaření Aleše Hušáka při výstavbě SAZKA Arény bylo nehospodárné a že zneužil důvěry, kterou v něj akcionáři měli, a nepravdivě je informoval o skutečném ekonomickém stavu společnosti. Vidíme tedy šanci na úspěch v druhé části žaloby, kde požadujeme podstatně vyšší náhradu škody, “ hodnotí dnešní soud právní zástupce ČUS Aleš Rozehnal.

 

“Jde pouze o prvoinstanční rozhodnutí a rozsudek není pravomocný, jsme tedy připraveni využít všech právních možností, včetně odvolání. Peníze, které v obou žalobách žádáme chceme použít tam, kde po pádu Sazky významně chybí a kam původně ze Sazky směřovaly – tedy do základních článků organizace – tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Pravděpodobně by jsme to uskutečnili prostřednictvím některého z projektů ČUS, “ vysvětluje záměry České unie sportu mluvčí společnosti Lenka Angelika Tichá.

 

Náhrady majetkové újmy se Česká unie sportu domáhá v jiném řízení, které bude vedeno opět u Městského soudu v Praze. Pokud by soud rozhodnul stejně i v tomto řízení, má Česká unie sportu velké šance proti Aleši Hušákovi na náhradu majetkové újmy, tedy způsobené škody ve výši 951 mil. Kč.

Publikováno
V rubrikách Aktuality