Prohlášení předsedy ČUS

Prezidentské volby ještě nezačaly a některá média už o nich lžou

Dne 9. června 2016 uveřejnily Hospodářské noviny a další média (např. aktualne.cz) zprávu, že se mám stát předsedou volebního výboru prezidentské kampaně současného prezidenta Miloše Zemana. Mnohá média převzala jen titulek „Zeman ještě oficiálně neoznámil kandidaturu, ale jeho lidé už shání „volební výbor“. Povede ho vlivný právník Jansta“ nebo „Zemanovi lidé už začali chystat druhou prezidentskou kandidaturu. Jako její šéf byl osloven Jansta“. Média vycházela jen z těchto titulků, aniž by si dále cokoliv ověřovala nebo mě kontaktovala a zjišťovala, zda je to pravdivá informace.

 

Chápu, že pro některé novináře je principem práce senzacechtivě psát a spekulovat o něčem, co neexistuje. V tomto případě však byly překročeny všechny meze fantazírování a novinářské etiky.

 

K uvedeným informacím mohu sdělit jediné. Nepravdivá konstrukce sdělená v titulku nemá s realitou nic společného. Nejen, že prezident Zeman neoznámil a ještě dlouho neoznámí, zda kandidovat vůbec bude. Ale ani mne v této věci nikdo neoslovil, nikdo mi nic podobného nenabízel a nikdy jsem ani v duchu o této věci zatím neuvažoval.

 

Na článcích je pravdivé, že si vážím našeho současného prezidenta. Je to dobrý státník. Zastává srozumitelné a jasné státnické postoje. Jeho sociálně demokratické smýšlení a konání je blízké mému přesvědčení. Prezident Zeman hájí zájmy České republiky, vyváženě,  uvážlivě  a  realisticky  se  staví  k  pozici  České  republiky v mezinárodním kontextu a usiluje o podporu našeho exportu. Nemusím s ním vždy souhlasit, ale jeho názory jsou konzistentní, fundované a podpořené pokaždé znalostí problematiky. Má své názory a přesvědčení a nenechá se přitom názorově a formulačně vláčet médii podobnými těm, která si vymýšlejí historky o mně a často i o realitě ve světě kolem nás.

 

Mám pro takové nesmysly jediné vysvětlení. Některá soukromá média začínají předčasnou prezidentskou kampaň, aniž je znám jakýkoliv kandidát. Snaží se diskreditovat dlouhodobým splétáním smyšlených historek kohokoliv, kdo podporuje současného prezidenta. Jejich lží se nebojím a bude-­li třeba, Miloše Zemana v jeho další kandidatuře podpořím hlavně proto, že je to důležitý státník.

 

JUDr. Miroslav Jansta, předseda České unie sportu

Publikováno
V rubrikách Aktuality