Větší obce mohou žádat o peníze…

Praha 31. října (ČTK) – Města s více než deseti tisíci obyvateli mohou žádat o 15 až 40 milionů Kč na obnovu a stavbu městských sportovních hal a stadionů. Celkem jim ministerstvo školství na tyto účely poskytne zhruba 500 milionů Kč. O možnosti žádat o dotace informovalo na svém webu . Obce musí mít na projektech alespoň poloviční spoluúčast. Žádosti o peníze mohou posílat do konce roku.

Podle údajů České unie sportu (ČUS) je průměrné stáří hřišť a sportovních areálů v ČR 48 let. Zhruba 90 procent z nich se postavilo před rokem 1989. Podle zástupců sportovních organizací je jejich stav v současnosti zanedbaný a neudržitelný. Předseda ČUS Miroslav Jansta již dříve uvedl, že by na jejich každoroční údržbu mělo jít kolem miliardy korun.

 

Ministerstvo školství má v investičním programu na rekonstrukce a výstavbu sportovišť v příštím roce celkem 1,55 miliardy Kč. I s penězi z ministerstva pro místní rozvoj by pak na obnovu sportovních zařízení v obcích mohly jít přibližně dvě miliardy korun.

 

V nové výzvě s celkem půl miliardou korun chce ministerstvo školství podpořit rozšiřování a zkvalitňování sportovních zařízení v obcích, městských částech či obvodech statutárních měst, kde žije víc než 10.000 obyvatel. Dotace půjdou z programu Podpora materiálně technické základny sportu v letech 2017 až 2024. Města mohou žádat minimálně o 15 milionů a nejvýše o 40 milionů Kč. Přidělená podpora bude moct činit maximálně 50 procent celkové ceny projektu.

 

Projekty obcí, v nichž žije míň než 10.000 obyvatel, má podporovat ministerstvo pro místní rozvoj. Výzvu vyhlásí podle informací resortu školství v průběhu letošního listopadu. Na sportovní zařízení pro pohybovou rekreaci, na školní hřiště či tělocvičny by měl úřad pro místní rozvoj poskytnout celkem 600 milionů Kč. Podle velikosti obce se žadatelé budou muset na projektu podílet minimálně 30 až 40 procenty.

 

V září oznámilo ministerstvo školství výzvu na menší stavby a zejména opravy sportovišť sportovních klubů a tělovýchovných jednot, ve které je k dispozici 500 milionů korun. Sportovní kluby a tělovýchovné jednoty v ní mohly do poloviny října žádat o čtyři až 30 milionů Kč, přičemž musí mít na projektech nejméně třicetiprocentní účast.

 

Podle tiskového oddělení obdrželo ministerstvo v této výzvě 229 žádostí o podporu, které nyní bude vyhodnocovat. Výsledky by měly být známy koncem února. Podané projekty mají dohromady hodnotu kolem 3,45 miliardy Kč, celkový požadavek na dotace činí 2,3 miliardy Kč, uvedl úřad. V každém kraji by měly být podpořeny minimálně dva projekty.

 

Poslední část investičních dotací z resortu školství dostanou krajská města na podporu sportovních staveb s mezinárodními technickými parametry. Podmínky čerpání plánuje úřad zveřejnit koncem letošního roku.

 

Návrh rozpočtu na příští rok počítá pro sport s 8,4 miliardy Kč. Sedm miliard má jít z ministerstva školství, zbytek dají ministerstva obrany, vnitra a pro místní rozvoj. Letos bylo na sport vyčleněno 5,5 miliardy Kč.

Publikováno
V rubrikách Aktuality