AKTUALIZOVANÉ MIMOŘÁDNÉ OPATŘENÍ VLÁDY ČR

Na jednání 23. dubna 2020 přijala Vláda ČR v rámci postupného zmírňování opatření proti šíření koronaviru usnesení č. 452, kterým upravuje dosud nastavené podmínky pro pobyt na veřejně přístupných místech, podmínky pro omezení sportování na venkovních sportovištích, v parcích, v přírodě a na jiných veřejně přístupných místech, nařízení pro trénink sportovců, pro které je sport výdělečnou činností, a podmínky pro účast na spolkové činnosti. Toto usnesení vlády je účinné od 24. dubna 2020 od 0:00 hodin.

Současně vláda 23. dubna přijala i usnesení č. 453, kterým se upravují dosavadní výjimky ze zákazu přítomnosti veřejnosti v provozovnách poskytovatelů služeb vnitřních sportovišť včetně vnitřních bazénů. Nově povolené výjimky platí pro posilovny, tělocvičny a fitness centra, za současného splnění dalších podmínek. Toto usnesení je účinné až od 27. dubna 0:00 hodin.

K těmo dvěma usnesením bylo přijato, též 23. dubna 2020, i třetí, č. 454. Toto usnesení je účinné pouze 24. dubna 2020 od 00:00 hod. do 27. dubna 2020 do 00:00 hod., a zakazuje, mimo jiné, přítomnost veřejnosti v provozovnách poskytovatelů služeb – vnitřních sportovišť včetně vnitřních bazénů.

Nová usnesení zmírňují dosud platná omezení. Nadále však je sportovní činnost značně omezena.
ČUS vydává stanovisko k aktuálním usnesením vlády, aby nedocházelo k mylným výkladům a k porušování nařízených pravidel prevence proti šíření koronaviru. Dikce a souběh usnesení ztěžují přesný výklad pro sportovní činnost neprofesionálních sportovců na vnitřních sportovištích. Proto může být toto stanovisko dále upřesňováno na základě další komunikace se státními orgány.

Prosíme všechny k respektování nařízení, k dodržování pravidel hygieny a k ohleduplnosti, i směrem ke správcům a provozovatelům sportovišť.

Výkladového stanovisko JUDr. Daniela Viduny v návaznosti na Usnesení vlády ČR ze dne 23. 04. 2020 č. 452, 453 a 454.

Doporučujeme nadále sportovním subjektům, aby dodržovaly příslušná preventivní opatření a přijaly (pokud mají zaměstnance) doporučení pro zaměstnavatele, zejména:

– využívat nejvyšší možnou měrou práci na dálku, pokud ji zaměstnanci mohou vykonávat v místě bydliště,

– podporovat dovolené a placené volno pro zaměstnance,

– omezit výkon prací, které nejsou významné pro zachování činnosti zaměstnavatele

– využívat možnosti uzavření dohody se zaměstnancem o práci z domova – zaměstnavatelé, svazy nebo velké tělovýchovné jednoty, se se svými zaměstnanci dohodnou na dočasném výkonu práce z domova. Zde poskytujeme vzor Dohody o výkonu práce z domova.

Stanoviska a návody budou ČUS vydávána vždy až v okamžiku, kdy budou nastaveny a známy konečné podmínky pro řešení těchto situací – například postupem schváleným a vyhlášeným Vládou ČR.

Publikováno
V rubrikách Aktuality